What's the cost? (lesson)

Forums Main Page Forums Main Page Algebra Pre-Algebra Decimals Percents What's the cost? (lesson)

Viewing 0 reply threads
  • Author
    Posts
    • #2229
      Sharma
      Keymaster

       

      Focusing on New York City cultural and social life in the 1850s, this¬†activity¬†asks students to consider what things cost 150 years ago and what those costs would be in today’s money. It also asks students to compare costs and services between the 1850s and today to find out if things are cheaper or more expensive today, in inflation-adjusted terms.

      This math activity involves several basic calculations that involve adding, subtracting, multiplication, and division skills. It is best done as an individual activity, either at home or in class.

      Lesson plan

      Step right up article

      Worksheet

      What’s the cost prices (see attachment below)

Viewing 0 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.